Araç Plaka Sorgulama

Araç sorgulama, plaka sorgulama gibi aracınız ile alakalı yapabileceğiniz her türlü sorgulama işlemini internet üzerinden yapabilirsiniz. Araç sorgulama, hasar kaydı sorgulama gibi işlemlerini online yapabilmek ve araç sorgulama konusu hakkında detaylı bilgi almak için konumuzu inceleyebilirsiniz. Herhangi bir araba hakkında internetten bilgi almanız için araç plaka sorgulama ya da plakadan araç sorgulama gibi işlemler yapılır. Aynı zamanda internetten araç hasar sorgulama, araç km sorgulama gibi işlemler de e Devlet ya da mesajla yapılabilmektedir. Aracın sahibini öğrenmek için de internetten araç plaka sorgulama türevi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüz modern teknolojisi ile birlikte yaşamın her alanında en profesyonel çözümlerden yararlanılabiliyor. Özellikle de günümüz modern teknolojisi ile birlikte internete son derece pratik bir şekilde erişim sağlanabiliyor. Bu durum bireysel alanda olduğu gibi kurumsal ve kamusal alanda da internet teknolojisi en aktif şekilde kullanılıyor. Böylelikle günümüz modern teknolojisini vatandaşa sunduğu hizmetlerinde internet teknolojisinden yararlanarak, vatandaşa daha kaliteli ve daha hızlı hizmetler sunuyor. Böylelikle de günümüzde internet üzerinden online olarak araç sorgulama hizmetleri kullanılabiliyor. İnternet kolaylığında aracın en güncel ve en ayrıntılı bilgilerinin alınabilmesine yardımcı olan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu online hizmet uygulaması vatandaşlar tarafından son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor.

İnternet teknolojisini en aktif şekilde kullanmakta olan Emniyet Genel Müdürlüğü’ nün internet üzerinde yer alan e-Devlet sistemindeki online araç sorgulama hizmeti ile birlikte artık vatandaş aracın resmi kayıtlarını internet kolaylığında öğrenebilme imkanına sahip olabiliyor. Vatandaşın artık aracın çalıntı olup olmadığını, hak mahrumiyetinin bulunup bulunmadığını, tescil birimini, tescil tarihi ve yasal rengi gibi bilgilerin en ayrıntılı şekilde öğrenilebilmesine olanak sağlıyor. Bu sebeple de günümüz modern çağında son derece yoğun ve sık bir şekilde e-Devlet sistemindeki Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama hizmetleri kullanılıyor.

Günümüzde teknolojinin en hızlı gelişimi ile birlikte internete kolay bir şekilde erişim sağlanabilen her yerden dijital platformdaki e-devlet sistemine turkiye.gov.tr adresinden doğrudan erişim sağlanabiliyor. Özellikle de internet üzerinde doğrudan erişim sağlanabilen e-Devlet sistemine ‘sisteme giriş’ ekranından kolay bir şekilde 4 farklı yüksek güvenlikli giriş yönteminden birisi kullanılarak sisteme giriş yapılabiliyor. Sisteme ‘e-Devlet şifresi ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ giriş yöntemlerinden birisini kullanarak sisteme giriş yapılabiliyor. Sisteme giriş yapan vatandaşlar Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-hizmetler kategorisindeki plaka sorgulama hizmetini kullanarak işlemi tamamlayabiliyor.

Sadece sorgulamak istediği aracın plaka bilgisini girerek, resmi kayıtlarda yer alan en güncel ve ayrıntılı bilgilerini görüntüleyebiliyor. Araç sahiplerine ve yeni araç alacak kişilere yönelik olarak dijital platform üzerinde sunulan bir diğer online hizmet ise araç hasar kaydı sorgulama hizmeti olarak öne çıkıyor. Dijital platform üzerinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hizmete sunulan bu online hizmet ile birlikte vatandaşın internet kolaylığında aracın herhangi bir geçmiş hasar kaydının bulunup bulunmadığını ve bulunan araç hasar kayıtlarının kaza tutanaklarında yer alan tüm ayrıntılarını öğrenebilmesine yardımcı oluyor.

SGBM resmi web sayfasına sbm.org.tr/tr adresinden doğrudan erişim sağlayabiliyor. Bu web sitesinde online işlemler menüsünde yer alan ‘Kaza Tespit Tutanağı’ ekranından araç hasar kaydı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Vatandaşın bu ekranda tramer sorgulama işlemlerini 3 farklı yöntemden birisini kullanarak gerçekleştirebilme imkanları bulunuyor. Bu kapsamda plaka ile sigortalı T.C. kimlik numarası, plaka ile sigortalı vergi kimlik numarası ve plaka ile sürücü T.C. kimlik numarası şeklinde 3 farklı sorgulama yöntemi kullanılabiliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.