Araç Sorgulama

Araç Sorgulama

Çoğu ikinci el araba satın almak isteyenlerin aklında hasar kaydı ve borç bilgilerine dair soru işaretleri vardır. Bu soruları plakadan araç sorgulama yaparak kolayca aşabilirsiniz. İkinci el otomobilin şasi numarası ya da plaka no ile araç sorgulama işlemlerini kısa mesaj ve devletin sunmuş olduğu imkanlar kullanılarak öğrenilebilir.

İlk defa araba alacak olanlar ve tamirci tanıdığı olmayanlar için referans değeri taşıyan plakadan araç sorgulama servisleri, bir aracın kayıt altına alınmış olan tüm geçmiş detaylarına ulaşmayı sağlar. Aracın bakımları, orjinal kilometre geçmişi, yapmış olduğu kazalar, varsa vergi borcu ve trafik cezası bilgilerini araç sorgulaması ile yapabilirsiniz. Bunun için de cep telefonundan kısa mesaj göndermek ya da e devlet araç sorgulama ekranlarını kullanmak gerekmektedir.

Araç geçmişini öğrenmek için sbm, tüvtürk, e devlet ve sms kanalları bilgi sunma konusunda yetkili olan mecralardır. Bunların haricinde gelir idaresi olan GİB araç trafik cezası sorgulama yapılmasına imkan sağlarken aynı zamanda mtv bilgilerini de içinde barındırır.

Bu işlemlerin yanısıra plakadan araç sorgulama yapılarak hgs bakiye, borç ve hgs ceza gibi hızlı geçiş sistemi ihlal bilgileri ile hgs sorgulama işlemleri de yine plaka ile gerçekleştirilmektedir.

Tüm yapacak olduğunuz araç sorgulama plakadan işlemler unutmayın ki resmi kayıt altına alınmış olan bilgilerden oluşmaktadır. Şayet araç sahibi bir kaza geçirmiş ve kendi hatalı ise ortaya çıkan hasarı kendi cebinden karşılamış olabilir. Bu tür durumlara karşı da yanınızda arabalardan anlayan ve özellikle motor ve kaporta konusunda bilgili kişiler bulundurmanız yararınıza olacağını unutmayınız.