Tramer Sorgulama

Tramer Sorgulama

Tramer sorgulama işlemi ile almak istediğiniz araca ait kaza ve hasar kaydı bilgilerine internetten tramer sorgulama ya da sms mesajla cepten tramer araç sorgulama yaparak ulaşmanız mümkün olur. Plaka no ile yapılan bu işlemler sonucunda aklınıza takılan ikinci el araç hakkındaki sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Tramer araç hasar kaydı, araç borç sorgulama, araç plaka ve km sorgulama işlemlerini online olarak yapmak artık çok basit. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır Tramer hasar kaydının olup olmadığını araç plaka sorgulama işlemleri ile öğrenebilirsiniz.

Tramer, araç plaka sorgulama, online hasar kaydı sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını haberimizde sizlerle paylaştık. Araç borç sorgulama, araç hasar sorgulama, araç sigorta sorgulama, tramer sorgulama işlemleri: Vatandaşların almak istedikleri aracın plakasını sorgulatarak geçmişte herhangi bir hasar kaydı olup olmadığını öğrenmek istedikleri Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin (TRAMER) vatandaşları yanılttığını ileri süren Oda Başkanı Hakan Yanık, “TRAMER Türkiye’de başlı başına bir mesele. Tramer Sorgulama Kısa Mesaj SMS İkinci El Araç Hasar Durumu Öğrenme ile Arabaların pert olması, kilometreleri de bir sorun.

Çünkü TRAMER’den alınan bilgilerin bir çoğu doğru değil. Pert olan araçların TRAMER’e işlenmediği, kaza yapmamış araçların kaza yapmış gibi göründüğü ya da bir arabanın 25-30 kez kaza yapmış olduğunu mesaj yoluyla iddia ediyorlar. Verdikleri bilginin altına da ‘Verdiğimiz bilgi tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Ticari ve yasal olarak bir hüküm taşımamaktadır’ yazıyor. Hem vatandaşın 4 lirasını alarak bilgi veriyorsunuz, arkasından da diyorsunuz ki ‘Verdiğimiz bilgi doğru olamayabilir’. Vatandaş kaza yaptığında aracını dışarıda herhangi bir tamircide yaptırıyor. Dolayısıyla sigorta aracılığıyla yaptırmadığı için TRAMER işlenmiyor.

Araç sigortadan yaptırılsa bile TRAMER onu 6-8 ay sonra işliyor. TRAMER kaydı girilirken bir şasi ya da motor numarasındaki yanlışlık kayıtlar üzerinde başka bir aracın hasarlı ya da pert görünmesine sebep oluyor” dedi.

Vatandaşların alacakları araçlar için yaptırdıkları muayene gibi durumların yanında aracın kaza yapıp yapmadığını öğrenmek için araç hasar kaydı sorgulama yapılabilmektedir. Devletin yetkili kurumları aracılığı ile sunulan bu hizmet sayesinde tüm araçlar için kaza bilgisi kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Üstelik sadece aracın plakasının gerektiği araç hasar kaydı sorgulama hizmeti için ek bir işlem yapılmasına da gerek yoktur. Bu acıdan kolay bir şekilde ulaşılabilir durumda olan araç hasar kaydı sorgulama hizmetinden ihtiyaç duyulduğunda yararlanılabilir ve böylece araç kaza bilgileri öğrenilebilir.