HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır?

Kontrollü sosyal hayatın desteklenmesi için geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması ve HES Kodu Alma sistemiyle toplu ulaşımdan AVM gibi kapalı alanlara kadar vatandaşların etkileşim halinde olduğu pek çok alanda güvenlik sağlanıyor ve riskin en aza indirilmesi amaçlanıyor. Risk taşıyanların kontrolü ve bulaşın engellenmesi için HES kodu sistemiyle kamuya açık alanlarda riskli kişilerin karışması önleniyor. Bu sayede hem temaslı olanların bulaşı ihtimali azalırken hem de toplumsal sağlık destekleniyor.

HES Kodu nasıl alınır sorusu pek çok vatandaşın aklında olan bir konu. Bu konuda devletimizin hes kodu alma için geliştirdiği bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar Hes kodu mobil uygulamasını cep telefonunuza indirip alacak olduğun hes karekodu ve hes kodu bilgileri, sms ile hes kodu alma, hes kodu alma e devlet işlemleri olarak sıralayabiliriz.

SMS İLE HES KODU ALMA MESAJLA NASIL YAPILIR?

SMS Hes Kodu Alma

SMS Hes Kodu Alma

Cep telefonunuzdan kolayca sms hes kodu alma işlemini gerçekleştirebilirmektesiniz. Mesajla hes kodu alma için HES yazıp aralarında boşluk bıraktıktan sonra T.C. Kimlik No, T.C. Kimlik Seri Nosunun son 4 hanesi ve kaç günlük hes kodu almak istediğinizi rakamla yazıp 2023’e SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Gelen mesajda hes kodu numarası yer alacaktır.

Mavi Kartlı ya da T.C. kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayanlar için hes kodu almak şu şekilde gerçekleştirilir; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak TC kimlik no, doğum yılı ve gün sayısını yazıp 2023’e SMS gönderildiğinde hes kodunuzu alabilirsiniz.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINDAN HES KODU NASIL ALINIR

Öncelikle Android ve iOS markette bulunan ve tamamen ücretsiz olan Hayat Eve Sığar uygulamasını cep telefonuna indir. Hes kodu indir işleminden sonra cep telefonunuz ve bilgilerinizle uygulamaya kayıt olun. Ardından has kodu kısmından hes kodu oluşturma işlemini seçin. Süreli ya da süresiz hes kodu alma işleminizi bu alandan gerçekleştirebilirsiniz. Eğer çocuğunuz için hes kodu oluşturmak isterseniz yine bu şekilde yapabilirsiniz.

E DEVLET HES KODU ALMA

Yeni Hes Kodu E Devlet

Yeni Hes Kodu E Devlet

Vatandaşların tüm devlet işlerini en basit hale geriren e-Devlet Kapısı, hes kodu alma işleminde de en çok başvurulan yerlerden birisi. E Devlet girişi yapıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı sayfasındaki HES Kodu Üretme ve Listeleme sayfasına girilir. Bu sayfadaki Yeni Hes Kodu Alma kısmından hes kodu oluşturulur. Süreli ve süresiz yani sınırsız hes kodu almak için bu ekran kullanılabilir.

Daha önce aldığınız hes kodları yine e-devlet hes kodu sorgulama ekranından görüntülenebilir. Eğer hes kodumu unuttum ne yapacağım diyorsanız aynı sayfadan kolayca görüntüleyebilirsiniz.